Buckley Accent Table
Crafted from cast aluminum, this end table features an antique dark brass finish for a modern industrial look.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Bernhardt Interiors offers an eclectic array of artistic tables with a distinctly modern styling. The Buckley end table joins a tripod base with a triangular top with raised edges. Inspired by modern industrial design, the table is crafted from cast aluminum with an antique dark brass finish that adds to the unique character of the piece.
Product Details
| Cubes | 7.99 |
|---|---|
| Overall Product Height | 20 |
| Overall Product Width | 18 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Accent Table |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 21.0 |
| Total Shipping Weight | 21.0 |
| Website Material | Metal |
| Cast aluminum table in Antique Dark Brass finish | Yes |
| Glides | Yes |
| Shape | Triangular |
| Depth | 18.5 in (46.99 cm) |
| Height | 20 in (50.8 cm) |
| Qty On Hand | |
| Width | 18 in (45.72 cm) |
Additional information
| Dimensions | 18.5 × 18 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Industrial (Modern Industrial) |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.