Chapman Shou Sugi Ban Accent Chest
Accent chest in Charred Black Shou Sugi Ban pine with soft-close doors, one adjustable shelf, and a drawer. Ventilated back panel makes it media-ready.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Pine Veneers in a Charred Black finish featuring a Japanese technique to achieve the look of burnt wood create a truly unique piece in the Chapman Accent Chest. With a rustic and casual yet sophisticated design, the chest has two doors with soft-close hinges and touch latches, one adjustable wood shelf, one drawer behind the doors and is media-ready with a ventilated back panel.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft-close hinges and touch latchesOne adjustable wood shelfOne drawer behind doorsVentilated back panelFinish: The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood. Uniq | Yes |
|---|---|
| Finish | The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to |
| Carton Height | 36.75 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 222.70 |
| Carton Width | 43.50 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pine Veneers |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 40.50 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 187.4 |
| Image Role Data | {“6033_85004_99_detail”:[“Detail Image 1″],”6033_85004_99_room”:[“Room Image 1″],”6033_85004_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_85004_99_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
Additional information
| Weight | 187.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 40.5 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
6033-85004-99
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Black, Blacks, Hooker Furniture
Reviews
There are no reviews yet.