Melange Bianca Nesting Tables
Set of three nesting tables with San Juan Slate stone tops and distressed gray metal bases for a textured, layered look.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
With the look of metal tapestry, the set of three Bianca Nesting Tables have tactile and textural distressed gray metal bases and San Juan Slate stone tops.
Product Details
| Carton Height | 29.50 |
|---|---|
| Carton Length | 27.25 |
| Carton Weight | 176.88 |
| Carton Width | 29.50 |
| Depth | 18.00 |
| Height | 25.75 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | San Juan Slate with Carbon Steel |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 40 lbs (small table), 50 lbs (medium table), 60 lbs (large table) |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Distressed Base |
| Weight | 134.14 |
| Image Role Data | {“628_50028_40_50031_00_50032_00_50035_00_room”:[“Room Image 1″],”628_50028_40_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50028_40_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 134.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24 × 25.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.