Ash Leather Ottoman
A modern and exotic style crafts a unique ottoman design.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Ash ottoman has a more modern profile, highlighted by stitched panels of hair-on-hide and a round, raised top. The fully upholstered seat rests on a stainless steel base.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 4.39 |
|---|---|
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 16.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Ottoman |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 11.1 |
| Total Shipping Weight | 11.1 |
| Website Material | Leather |
| Modern style | Yes |
| Stainless steel base | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Depth | 16.5 in (41.91 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Width | 16.5 in (41.91 cm) |
| $modifiedat | 20230418022503 |
| Qty On Hand | 34 |
Additional information
| Dimensions | 16.5 × 16.5 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.