Rhapsody Writing Desk
Traditional writing desk with a lyre-like base and walnut-colored rustic finish. Features three drawers including a drop-front keyboard drawer, removable dividers, and a writing insert with pencil tray.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Create an inspirational work-from-home space with the exuberant design, lyre-like base and timeless motifs of the Rhapsody Writing Desk. Exuding casual opulence, the desk has a walnut-colored finish inspired by the natural yet rustic nature of reclaimed woods in natural patinas. Crafted of Pecan, Hickory, Ash, Black Walnut and Maple Veneers, the desk is as practical as it is stunning, offering a center drawer with drop-front for keyboard use, two drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer, and 3 slots with 2 removable dividers in each drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Center drawer with drop-front for keyboard useTwo drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer and three slots with two removable dividers in each drawerKeyboard space: 29 5/8W x 18 1/2D x 1 7/8HKnee space: 43W x 25 1 | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 14.50 |
| Carton Length | 39.25 |
| Carton Weight | 247.00 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 10W x 18.5D x 1.5H |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 29.625W x 18.5D x 1.875H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 43W x 25 1/8H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan, Hickory, Ash, Black Walnut and Maple Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 66.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 198.42 |
| Image Role Data | {“5070_10459_inset2”:[“Detail Image 1″],”5070_10459_inset4”:[“Room Image 1″],”EC436_087___5070_10459”:[“Room Image 2″],”5070_10459”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5070_10459_inset3″:[“ |
| Weight | 198.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 66 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.