St. Armand Writing Desk
Industrial-style writing desk in light natural acacia with an antique bronze metal frame, featuring 2 drawers with a removable writing insert, pencil tray and dividers, plus 4 shelves. Center open area accommodates a keyboard.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Sophisticated and stylish, the St. Armand Writing Desk would be at home In a loft or studio office with its combination of Acacia Solids in a light natural finish and metal tube in an antique bronze finish. This functional piece has 2 drawers, one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer, 3 removable dividers in each drawer and 4 wood shelves, along with a center open area for the keyboard.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersOne removable writing insert and pencil tray for use in either drawerThree removable dividers in each drawerFour wood shelvesCenter open area for keyboardFinish: Light natural finish with antique bronze metal finish and distressingDistressed Fi | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 170.86 |
| Carton Width | 59.75 |
| Depth | 28.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 9.5W x 19.5D x 1.75H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 56.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 134.48 |
| Image Role Data | {“5601_10458_LTWD_withdrawers_detail”:[“Detail Image 1″],”5601_10458_85001_LTWD_EC447_084_room”:[“Room Image 1″],”5601_10458_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_10458_LTWD_b |
Additional information
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.