Sutter Executive Desk
Executive desk with 7 drawers including locking file drawers, a drop-front keyboard drawer, and two pullout writing slides; finished on all sides. Cathedral Oak veneers in a Claro finish with champagne-colored hardware.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Traditional with a twist, the Sutter Executive Desk is crafted of Cathedral Oak Veneers with a classic silhouette and designer details such as a shaped base and champagne-colored knobs and ring pulls. The Claro finish is a casual clear Oak color that reveals the tactile grain pattern for a reclaimed look. Featuring 7 drawers, the top left and right drawers are on full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts and one removable pencil drop-in that can be used on either side. The bottom drawers are locking file drawers with pendaflex filing system and full extension metal ball bearing slides. The center drop-front drawer allows for keyboard use. Finished on all sides, the desk has two pullout writing slides on the left and right to extend your work surface.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersTop left and right drawers are on 100lb full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts and one removable pencil drop-in that can be used on either sideBottom drawers are locking file drawers with pendalfex filing syst | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 20D x 2.125H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 20D x 4.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 27.25D x 9.375H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 70 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 37.75 |
| Carton Weight | 364.00 |
| Carton Width | 75.50 |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26.25W x 18.375D x 3H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cathedral Oak Veneers |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 320 |
| Image Role Data | {“5981_10563_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5981_10563_464_467_466_80_room”:[“Room Image 1″],”5981_10563_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5981_10563_80_back_silo”:[“Silo Image 2 |
| Weight | 320 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 72 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sutter & Work Your Way |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.