Mila Fabric Right Arm Loveseat Without Pillows
Modern style meets luxurious comfort in this plush right arm loveseat with an inviting, quiet beauty.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Stylish and modern, with deep comfortable, luxurious seating, the Mila is a new experience in design for living spaces. The Mila Group belongs to our Plush by Bernhardt Collection, the most extraordinarily comfortable and stylish seating pieces.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 16 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | P6441A|P6441C |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Mila Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 65.5 |
| Product Name Search | Mila Fabric Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Fabric |
| This frame can be used as a stand-alone item. | Yes |
| Companion Skus | P6430, P6432Y, P6437Y, P6438Y and P6442Y |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–LbKL-9cl–/ffscmc1qqndowg0capmf.pdf |
| Cubes | 73.04 |
Additional information
| Dimensions | 41.5 × 65.5 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.