Vista Fabric Armless Chair
Curves and lines create perfect harmony on this bold design.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Vista armless chair is marked by gentle curves and stitched detailing. Lines are softened, and the upholstery is plushly designed for maximum comfort. Designed to be used as part of the Vista fabric sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Fiber, |
|---|---|
| Companion Skus | P4000A, P4031A, P4032A, P4035A and P4036A |
| Created | 4/23/2025 |
| Cubes | 24.61 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1690-S30 |
| Fabric | 1690-221 |
| Fabric Shown | 1690-221 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | P4030 |
| Product Type | Armless Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 21.50 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric |
| Overall Product Height | 25 |
| Overall Product Width | 38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 37.75 in (95.89 cm) |
| Height | 25 in (63.5 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–obPMnO6r–/lclwkqrbgsqfortlw32w.pdf |
| Marketing Labels | Living_Vista Sectional.pdf |
| Width | 38 in (96.52 cm) |
| Hidden feet | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Qty On Hand | 1 |
| $modifiedat | 20250423072714 |
Additional information
| Dimensions | 37.75 × 38 × 25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.