Soleil Fabric Sectional
This sheltering, curved sectional offers deep comfort with streamlined style.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Inspired by midcentury pit sectionals, the Soleil fabric sectional has an exaggerated crescent shape that offers deep comfort and sleek lines. The angled back provides the ultimate in relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | () Fiber, Box-edge weltless border |
|---|---|
| Cubes | 271.45 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1690-012 |
| Fabric Shown | 1690-012 |
| Kitted Skus | P8340A, P8340A, P8341A, P8342A |
| Marketing Labels | Soleil Sectional.pdf |
| Pieces Shown | P8340A Soleil Armless Loveseat, P8341A Soleil Right Arm Loveseat and P8342A Soleil Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 630.0 |
| Total Shipping Weight | 630.0 |
| Website Material | Fabric |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Box-edge pillows | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–G3x_sO0a–/v3l4fakspd9mi6oyepvy.pdf |
| Overall Product Width | 196 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Sectional Skus | P8340A, P8341A and P8342A |
| Arm Height | 21.75 in and 55.24 cm |
| Depth | 128 in (325.12 cm) |
| Width | 196 in (497.84 cm) |
| Height | 30.5 in (77.47 cm) |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Qty On Hand | 6 |
Additional information
| Dimensions | 128 × 196 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.