Savion Deux 5 Seat Sectional with Four Power Recliners and Six Power Headrests
132″ (335.3 cm) SS Living Room Savion Deux 5 Seat Sectional with Four Power Recliners and Six Power Headrests, crafted with attention to detail and elevated through Fabric design elements.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Upholstered in Aries Beach performance fabric, the Savion Deux 5 Seat Sectional offers four power recliners and six power headrests, creating the ultimate seating experience. The fabric’s smooth texture is paired with dark wood accents, chesterfield tufting, and copper-toned nail trim for a blend of comfort and timeless appeal. The discreet power reclining function adds modern convenience without compromising style.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Power recline at each end seat and two armless seatsPower headrest on all seatsSeamless blend of sophistication and versatilityClassic chesterfield tufting with copper toned accent nail trimPatented design with a timeless allureDiscreetly concealed synchr | Yes |
|---|---|
| Fabric | 100% Polyester |
| Carton Height | 724.00 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 746.00 |
| Carton Width | 20.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 132.00 |
| Fabric 1 | Aries Beach (Performance); Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Height | 28.75 |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HU-ARIES-BEACH-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Style | Traditional/Formal |
| Teardrop Swatch | HU-ARIES-BEACH-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 132.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 686 |
| Image Role Data | {“SS435_5PC4_414_detail”:[“Detail Image 1″],”SS435_5PC4_414_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS435_5PC4_414_back_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Open”],”SS435_5PC4_414_deta |
Additional information
| Weight | 686 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 132 × 132 × 28.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
SS435-5PC4-414
Category: Sectionals
Tags: Beige, Brown, Hooker Furniture, Reclining, Sectionals
Reviews
There are no reviews yet.