Savion Deux 5 Seat Sectional with Three Power Recliners and Six Power Headrests
132″ (335.3 cm) SS Living Room Savion Deux 5 Seat Sectional with Three Power Recliners and Six Power Headrests, crafted with attention to detail and elevated through Leather design elements.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Savion Deux 5 Seat Sectional with three power recliners and six power headrests is upholstered in luxurious West Saddlewood Top Grain leather. This sectional features classic chesterfield tufting, copper-toned nail trim, and dark wood accents for a seamless blend of sophistication and comfort. With power reclining seats at each end and one armless seat, it’s the perfect centerpiece for a large living room.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Power recline at each end seat and one armless seatPower headrest on all seatsSeamless blend of sophistication and versatilityClassic chesterfield tufting with copper toned accent nail trimPatented design with a timeless allureDiscreetly concealed synchro | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 716.00 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 763.00 |
| Carton Width | 20.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 132.00 |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Height | 28.75 |
| Leather | West Saddlewood (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-WESTSADDLEWOOD-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Style | Traditional/Formal |
| Teardrop Swatch | HU-WESTSADDLEWOOD-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 132.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 704 |
| Image Role Data | {“SS435_5PC3_089_detail”:[“Detail Image 1″],”SS435_5PC3_089_room”:[“Room Image 1″],”SS435_5PC3_089_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS435_5PC3_089_back_open_silo”:[“Silo Image 2″,” |
Additional information
| Weight | 704 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 132 × 132 × 28.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
SS435-5PC3-089
Category: Sectionals
Tags: Brown, Dark Wood, Hooker Furniture, Reclining, Sectionals
Reviews
There are no reviews yet.