Berkeley Fabric Sofa
Lavishly soft cushions and a generous frame craft a luxe and comfortable sofa.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
A softly rounded base and cushions curve around to meet the high-loft arms of the Berkeley sofa. Relaxed style is created with luxurious Blendown back pillows and four coordinating throw pillows. Constructed on a sinuous spring frame, this sofa also boasts luxe feather-down seat cushions for the ultimate in comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 78 in and 198.12 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber Blendown, Roll top with 4″ boxing on sides |
| Com | 19.8 |
| Cubes | 84.22 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 1159-002 |
| Fabric Shown | 1159-002 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 94 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 78 in and 198.12 cm |
| Depth | 42 in (106.68 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 94 in (238.76 cm) |
| Block feet | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
Additional information
| Dimensions | 42 × 94 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
N1667
Category: Sofas
Tags: Bernhardt Furniture, Cream, Customizable, Fabric, Portobello, Sofas
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.