Carver Fabric Sofa Without Pillows
Well-balanced linear proportions and super soft cushions combine in this luxuriously comfortable modern sofa.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Classic lines and extra-thick cushions define the Carver sofa. Well-balanced linear proportions deliver an engaging, clean design that merges seamlessly with modern and transitional styles. Sumptuous cushions are soft and inviting, while slender legs finished in polished stainless steel add a sleek finishing touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 80.5 in and 204.47 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 21.8 |
| Cubes | 105.11 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1331-011 |
| Fabric Shown | 1331-011 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 95 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 190.0 |
| Total Shipping Weight | 190.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 80.5 in and 204.47 cm |
| Box-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Polished stainless steel | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Track arm | Yes |
| Depth | 40.5 in (102.87 cm) |
| Height | 33.5 in (85.09 cm) |
| Width | 95 in (241.3 cm) |
Additional information
| Dimensions | 40.5 × 95 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.