Felix Fabric Sofa
Deep seating makes a bold statement for this plush sofa.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.00 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 80.50 in and 204.47 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch|Knife-edge without welt and (4) Box-edge border with topstitch|Knife-edge without welt |
| Com | 20 |
| Cubes | 68.25 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1507-CS7 |
| Fabric | 1507-333 |
| Fabric Shown | 1507-333 |
| Featuredwaysku | B5677B |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Optionlink | B5677 |
| Overall Product Height | 25.00 |
| Overall Product Width | 98.50 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 21.25 in and 53.98 cm |
| Seat Height | 16.50 in and 41.91 cm |
| Seat Width | 80.5 in and 204.47 cm |
| Shipping Weight | 181.0 |
| Total Shipping Weight | 181.0 |
| Website Material | Fabric |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 44.00 in (111.76 cm) |
| Height | 25.00 in (63.5 cm) |
| Width | 98.50 in (250.19 cm) |
| $modifiedat | 20250422093123 |
Additional information
| Dimensions | 44 × 98.5 × 25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.