Merritt Fabric Sofa Without Pillows
A generous silhouette defines the comfort statement of this gorgeously curved sofa.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The generous shape of the Merritt sofa defines the comfort of the design. The tightly upholstered back embraces the base with rounded proportions. The sleekly curved shape offers a modern outlook on relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 74 in and 187.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 12.4 |
| Cubes | 87.85 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1297-000 |
| Fabric Shown | 1297-000 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 95 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 74 in and 187.96 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Depth | 45.5 in (115.57 cm) |
| Height | 31.5 in (80.01 cm) |
| Qty On Hand | 27 |
| Width | 95 in (241.3 cm) |
| Curved, tight seat and back | Yes |
| Elegantly rounded arms | Yes |
| Midcentury-inspired design | Yes |
| Wire-brushed Flaxen finish only | Yes |
Additional information
| Dimensions | 45.5 × 95 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.