Mily Fabric Sofa
Soft and inviting, this low-profile sofa is fully upholstered in natural fabric and outfitted with plush feather down cushions.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 80.5 in and 204.47 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with special contrast stitching |
| Com | 20 |
| Cubes | 80.82 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1207-CS7 |
| Decorative Thread Number | T1000 |
| Fabric | 1207-010 |
| Fabric Shown | 1207-010 |
| Featuredwaysku | P1297A |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 91 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 25.5 in and 64.77 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | P1297, P1297T, P1297TY and P1297Y |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 80.5 in and 204.47 cm |
| Depth | 41 in (104.14 cm) |
| Height | 33.5 in (85.09 cm) |
| Width | 91 in (231.14 cm) |
Additional information
| Dimensions | 41 × 91 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.