Sutton Fabric Sofa
Couture details add refined style to traditional design for this modern sofa.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Sutton sofa takes a refined approach to traditional design for a more modern profile. A tailored skirt offers a polished couture detail along the base. Simple lines and a low arms create a quiet, effortless style that combines minimalism with deep comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 20.50 in and 52.07 cm |
|---|---|
| Ba | 87.00 in and 220.98 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Com | 18.9 |
| Cubes | 68.62 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Depth | 36.50 in (92.71 cm) |
| Featuredwaysku | P5757A |
| Height | 28.50 in (72.39 cm) |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 28.50 |
| Overall Product Width | 97.00 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 17.50 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Width | 97.00 in (246.38 cm) |
| Box-edge pillow | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Low track arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
Additional information
| Dimensions | 36.5 × 97 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.