Vero Outdoor Swivel Chair
With a rounded back and a striking open silhouette, this swivel chair offers a unique, sculptural style.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The sleek, sculptural design of the Vero swivel chair showcases a modern flair with its open frame. Defined and outlined with a contrast welt, the embracing frame also includes a deep seat cushion and a smooth 360-degree swivel.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 25.5 in and 64.77 cm |
| Com | 6 |
| Cubes | 20.63 |
| Fabric | 6009-014 |
| Fabric Shown | 6009-014 |
| Furniturecoveringraphite | C118SO |
| Furniturecoverinlightgrey | C118SBO |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 32.5 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 15.5 in and 39.37 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Welt Number | 6007-014 |
| Seat Width | 25.5 in and 64.77 cm |
| Depth | 33 in (83.82 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 32.5 in (82.55 cm) |
| Modern style | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Welt detail | Yes |
Additional information
| Dimensions | 33 × 32.5 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.