Back to products
Beverlywood
$459.00 – $969.00Price range: $459.00 through $969.00
Aventura Side Table
Stunning, shaped posts make a chic statement on this side table.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Aventura side table is highlighted by uniquely shaped cast resin posts that support the top and two shelves, while also visible on the top’s surface. The open-back design is finished in a warm and rustic Marcona.
Product Details
| Cubes | 14.41 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 318 Marcona |
| Overall Product Height | 24 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Side Table |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 88.0 |
| Total Shipping Weight | 88.0 |
| Website Material | Wood |
| Post tops are visible on table surface | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Four carved cast resin support posts in Marcona finish | Yes |
| Two shelves and flat top surface | Yes |
| Cathedral-cut white oak solids & veneers in Marcona finish | Yes |
| Depth | 28 in (71.12 cm) |
| Height | 24 in (60.96 cm) |
| Qty On Hand | 24 |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
Additional information
| Dimensions | 28 × 24 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Transitional |
| Collection | Aventura |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.