Dama Side Table
A pedestal table modernizes classic style for a modern organic look.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
A classic pedestal table showcases a sleek form on the Dama side table. The modern organic look is highlighted with a simple column base that supports a square top with softened corners. The woodgrain is highlighted with the wirebrushed Brun finish.
Product Details
| Cubes | 8.73 |
|---|---|
| Overall Product Height | 22 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 66.0 |
| Total Shipping Weight | 66.0 |
| Website Material | Wood |
| Brun finish on wirebrushed oak rectangular top and oblong pedestal base | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 22 in (55.88 cm) |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
| Qty On Hand | 34 |
Additional information
| Dimensions | 18 × 24 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.