Decliff Side Table
A pillar supports a beveled round top for a gorgeous organic table design.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Modern organic style takes a structural approach in the Decliff side table. Supported by a central pillar, the top is round with a beveled edge. The table is crafted of cast resin in the Pumice finish.
Product Details
| Cubes | 10.29 |
|---|---|
| Finish Shown | CCF – 350 Pumice |
| Overall Product Height | 22 |
| Overall Product Width | 26 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 91.0 |
| Total Shipping Weight | 91.0 |
| Website Material | Resin and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Cast resin in Pumice finish | Yes |
| Slightly concave, oblong table top on thick round pedestal base | Yes |
| Depth | 22 in (55.88 cm) |
| Height | 22 in (55.88 cm) |
| Width | 26 in (66.04 cm) |
| Qty On Hand | 48 |
Additional information
| Dimensions | 22 × 26 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.