Back to products
Albany II Tight Top Firm
$1,619.00 – $2,199.00Price range: $1,619.00 through $2,199.00
Tegan Side Table
This side table’s combination of metal and marble celebrates evocative design.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Tegan side table is a visual celebration of cutting-edge design. Seen from above, the cast aluminum base appears to be a river that runs through the landscape of Black Forest marble. From the side, the metal flows between the table surfaces, creating an evocative and innovative design.
Product Details
| Cubes | 14.95 |
|---|---|
| Overall Product Height | 24 |
| Overall Product Width | 22 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 129.0 |
| Total Shipping Weight | 129.0 |
| Website Material | Metal and Stone |
| Adjustable glides | Yes |
| Cast Aluminum base in Shiny Nickel finish | Yes |
| Laminated Black Forest Marble top | Yes |
| Shape | Freeform |
| Depth | 28 in (71.12 cm) |
| Height | 24 in (60.96 cm) |
| Width | 22 in (55.88 cm) |
| Qty On Hand | 47 |
Additional information
| Dimensions | 28 × 22 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.