Monolith Cocktail Table
Vertical posts pierce the top of this modern organic cocktail table for a unique asymmetrical style.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Two offset vertical posts pierce the top of the Monolith cocktail table while a third offers a larger solid support. The asymmetrical style is topped by a rectangular surface with rounded corners. The Puma finish highlights the wirebrushed wood’s natural grain.
Product Details
| Cubes | 29.27 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 343 Puma |
| Overall Product Height | 16 |
| Overall Product Width | 59.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Program | Monolith |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 110.0 |
| Total Shipping Weight | 110.0 |
| Website Material | Wood |
| Wirebrushed white oak in Puma finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 35.25 in (89.53 cm) |
| Height | 16 in (40.64 cm) |
| Qty On Hand | 15 and DC 11 |
| Width | 59.25 in (150.5 cm) |
Additional information
| Dimensions | 35.25 × 59.25 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Puma |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Monolith |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
343013
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Bernhardt Furniture, Cocktail & Coffee Tables, Gray, Puma
Reviews
There are no reviews yet.