Pincio Cocktail Table
Materials and shapes are in perfect harmony for this organic cocktail table.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Pincio cocktail table finds balance in a mix of materials and organic shapes. A smooth cast resin faux stone top with textured edges perches on a round plinth base in wirebrushed oak. The Millstone finish on the top perfectly complements the wood’s Trevin finish for a naturally chic design.
Product Details
| Cubes | 28.07 |
|---|---|
| Finish Shown | RSF – 343 Millstone |
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 16 |
| Overall Product Width | 44 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 300.0 |
| Total Shipping Weight | 300.0 |
| Website Material | Resin and Wood |
| Heavy-duty casters | Yes |
| Wirebrushed oak base in Trevin finish, supporting faux stone top with smooth surface and textured edges in Millstone finish | Yes |
| Qty On Hand | |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 16 in (40.64 cm) |
| Width | 44 in (111.76 cm) |
Additional information
| Dimensions | 44 × 44 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Organic Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
549019
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Bernhardt Furniture, Cocktail & Coffee Tables, Cream
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.