Polus Cocktail Table
This cocktail table makes the perfect connection between style and functionality.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Cast aluminum panels finished in Graphite rise from the floor to make a stunning connection on the Polus cocktail table. Inlays link two oak panels finished in Zeno to create a unique top surface.
Product Details
| Cubes | 28.43 |
|---|---|
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 16 |
| Overall Product Width | 58 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 132.0 |
| Total Shipping Weight | 132.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Wire-brushed oak in Zeno finish with cast aluminum inlays in Graphite finish on top and legs | Yes |
| Depth | 32 in (81.28 cm) |
| Height | 16 in (40.64 cm) |
| Width | 58 in (147.32 cm) |
| Qty On Hand | 10 |
Additional information
| Dimensions | 32 × 58 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
357013
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Bernhardt Furniture, Cocktail & Coffee Tables, Gray
Reviews
There are no reviews yet.