Sayers Cocktail Table
Pairing elegant white travertine stone with a solid steel base, this cocktail table delivers luxury with an eclectic edge.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Sayers cocktail table features an oval white travertine stone top with a chiseled edge. The smooth, cream-colored stone lends natural beauty and an elegant allure. An oil-rubbed bronze finish on the steel base creates an engaging contrast, while crisp lines and geometric shapes create a sense of order.
Product Details
| Cubes | 25.44 |
|---|---|
| Overall Product Height | 18.75 |
| Overall Product Width | 48.13 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Oval |
| Shipping Weight | 197.0 |
| Total Shipping Weight | 197.0 |
| Website Material | Metal and Stone |
| Adjustable glides | Yes |
| Laminated White Travertine oval stone top with chiseled edge | Yes |
| Solid steel base in oil-rubbed bronze finish | Yes |
| Depth | 28.19 in (71.6 cm) |
| Height | 18.75 in (47.63 cm) |
| Width | 48.13 in (122.25 cm) |
| Qty On Hand | 13 |
Additional information
| Dimensions | 28.19 × 48.13 × 18.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
414013
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Bernhardt Furniture, Cocktail & Coffee Tables, Cream
Reviews
There are no reviews yet.