Thompson Cocktail Table
This cocktail table with a deceptively simple design creates beautiful industrial style.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Cast aluminum forms the deceptively simple base of the Thompson cocktail table. The light frame supports a metal top finished in Graphite, giving it visual depth and an industrial style.
Product Details
| Cubes | 22.32 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – Graphite |
| Overall Product Height | 17 |
| Overall Product Width | 52 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 83.3 |
| Total Shipping Weight | 83.3 |
| Website Material | Metal |
| Cast aluminum in Graphite finish | Yes |
| Glides | Yes |
| Depth | 25.50 in (64.77 cm) |
| Height | 17 in (43.18 cm) |
| Width | 52 in (132.08 cm) |
| Qty On Hand | 26 |
Additional information
| Dimensions | 25.5 × 52 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Graphite |
| Style | Industrial |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
525005
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Bernhardt Furniture, Black, Cocktail & Coffee Tables, Graphite
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.