Bluewind Flip-Top Console Table
Flip-top console table with hinged leaves that convert for sofa, hall or extra dining use. White oak veneers in a timeworn saddle brown finish, with two drawers and pull-outs for added support.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Be transported to the wide vistas and rustic elegance of the American West with the Bluewind Flip-Top Console. Three custom made hinges are featured on each side to support both sides of the top that folds down so this table can be used as a sofa table, hall table, extra dining table or a writing desks. There are two drawers and two pull-outs for added support. Finished in a time-worn saddle brown.
Product Details
| Two drawersThree custom made hinges on each side to support both sides of the top that fold downTwo pull-outs for added supportThis table can be used as a sofa table, extra dining table or writing desk.Finish: A timeworn saddle brownHardware: Custom-craft | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 14.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 150.70 |
| Carton Width | 76.75 |
| Depth | 40.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 15.5W x 13.25D x 2H |
| Height | 31.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging, hand planking, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 121 |
| Image Role Data | {“5960_85001_BRN_detail”:[“Detail Image 1″],”5960_85001_BRN_room”:[“Room Image 1″],”5960_85001_BRN_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5960_85001_BRN_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 72 × 31.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
5960-85001-BRN
Category: Console Tables
Tags: Brown, Console Sofas, Dark Wood, Hooker Furniture
Reviews
There are no reviews yet.