La Grange Burnham Console
90″ (228.6 cm) Living Room La Grange Burnham Console highlighted with Pecky Hickory Veneers, Nailheads and Solid-Wood Edge Top, bringing a subtle decorative character.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Exuding the romance and adventure of the American frontier during the great westward expansion, the Burnham Console is brimming with character. Design details include a scalloped fretwork pattern on the apron punctuated by nailhead trim, architectural brackets on the corners, chunky legs and a delightful Blue Bonnet soft blue accent finish with a rubbed patina and distressing. The base forms a generous shelf for storage or collectibles. At only 16 inches deep, this piece will bring style even to tight spaces.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 21.00 |
| Carton Length | 19.00 |
| Carton Weight | 156.20 |
| Carton Width | 94.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Nailheads and Solid-Wood Edge Top |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 175 lbs |
| Width | 90.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning, graver, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“6960_85002_45_room”:[“Room Image 1″],”6960_85002_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6960_85002_45_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 90 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | La Grange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.