Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Slim console table in Drift finish with the antique character of driftwood. Features four drawers and a lower shelf to maximize storage in narrow spaces.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Like a favorite pair of skinny jeans, this slim console will become a staple and focal point as it brings tight spaces to life. Finished in Drift with the antique character of driftwood, the Sanctuary Console is functional as well as stylish, with 4 drawers and a bottom shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 17.25 |
| Carton Length | 15.50 |
| Carton Weight | 105.00 |
| Carton Width | 76.50 |
| Center Drawer Dimensions | 18.75W x 8.375D x 2.75H |
| Center Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 8.375W x 6.125D x 2.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 0 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Ash Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Cow-tailing, rub-through |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 79.37 |
| Image Role Data | {“3001_85001_inset1”:[“Room Image 1″],”3001_85001”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
Additional information
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.