Santa Barbara Console Table
With a clean design and fresh color palette, this console table gives a traditional form a laid-back California feel.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Santa Barbara console table offers a fresh take on a traditional form. The simple, elegant design features a welded stainless steel base with eight slender, tapered legs with square feet. Oak veneers have been wire-brushed and cerused, which gives them subtle textures and lighter strokes of color in the grain. A Sandstone finish delivers a polished yet casual feel, while a Vintage Nickel finish on the steel base is tinted for an aged look. Three drawers and an inset tempered glass shelf allow for storage and display.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 33.78 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 385 Vintage Nickel and WDF – 385 Sandstone |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 74 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Console Table |
| Program | Santa Barbara |
| Rooms | Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0017.jpg and Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0033.jpg |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 167.99 |
| Total Shipping Weight | 167.99 |
| Website Material | Glass, Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| One inset tempered bottom glass shelf | Yes |
| Stainless Steel base with eight legs in Vintage Nickel finish | Yes |
| Three drawers | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 16 in (40.64 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Qty On Hand | 4 |
| Width | 74 in (187.96 cm) |
Additional information
| Dimensions | 16 × 74 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone and Vintage Nickel |
| Style | Transitional |
| Collection | Santa Barbara |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
385910
Category: Console Tables
Tags: Bernhardt Furniture, Console Sofas, Cream, Sandstone and Vintage Nickel
Reviews
There are no reviews yet.