Trost Console Table
Turned metal pillars take chic modern style to a new level on this console table.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The style stakes are definitely raised on the Trost console table’s modern design. Four turned metal pillars rest on a metal base, offering a textured side and a smooth side in Dorado Gold. They support a slim, rounded mahogany top in the Bracken finish.
Product Details
| Overall Product Height | 34 |
|---|---|
| Overall Product Width | 70 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Console Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Mahogany top in Bracken finish supported by four cast aluminum pillars in Dorado Gold finish | Yes |
| The four curved pillars are textured on one side and smooth on the other | Yes |
| Cubes | 30.82 |
| Qty On Hand | 21 |
| Shipping Weight | 127.4 |
| Total Shipping Weight | 127.4 |
| Depth | 17 in (43.18 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 70 in (177.8 cm) |
Additional information
| Dimensions | 17 × 70 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gold |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.