Chapman Mixed Media End Table
Mixed-media end table with a hand-hammered forged pewter base and gray faux shagreen top. A modern side table for living rooms.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
A hand-hammered forged pewter base, stretcher and inlay and a faux Shagreen-wrapped top come together to create an eclectic, mixed-media piece in the Chapman End Table, inspired by downtown urban living.
Product Details
| Carton Height | 27.75 |
|---|---|
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 71.00 |
| Carton Width | 29.50 |
| Depth | 26.50 |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Metal and Faux Shagreen |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 26.00 |
| Weight | 47.85 |
| Image Role Data | {“6033_80110_113_94_CH7115_001_room”:[“Room Image 1″],”6033_80110_113_151_94_50003_94_50001_00_CH7115_001_CH1628_room”:[“Room Image 2″],”6033_80113_94_room”:[“Room Image 3”],”6033_80113_94_si |
Additional information
| Weight | 47.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 26 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.