Modern Mood Round Side Table
Round side table in wire-brushed oak with a three-tiered design and three column base, finished in dark Mink for a timeless modern look.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
With a casual, natural, almost primitive look, the Modern Mood Round Side Table is a three-tiered design with three round columns as the base. Crafted of Oak Veneers with wire-brush detailing for a tactile appeal, the table features the Mink finish in a dark, earthy brown accented by black tones for a timeless aesthetic.
Product Details
| 1st Row Shelf Opening | 7D x 9.5H |
|---|---|
| 2nd Row Shelf Opening | 5.5D x 9.5H |
| Carton Height | 28.25 |
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 93.50 |
| Carton Width | 29.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 62 |
| Image Role Data | {“6850_80114_89_detail”:[“Detail Image 1″],”6850_80410_80_80114_75906_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_80114_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_80114_89_staight_silo”:[“Silo I |
Additional information
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.