Back to products
Halliday II Medium Tight Top
$599.00 – $1,029.00Price range: $599.00 through $1,029.00
Sawyer Panel Bed King
For an understated, organic look, this upholstered bed combines a simple modern form with textural fabric and thoughtful tailoring.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
With clean lines and minimal ornamentation, the Sawyer bed offers sophisticated style with a laid-back cool. The fully upholstered bed is covered in muslin and wrapped in textural fabric with a soft neutral shade for a soothing, organic look. Stitched flanged edges and wood feet in a Morel finish add subtle nuances to this stylish but understated piece.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 31.47 |
| Fabric | B502 |
| Fabric Shown | B502 |
| Finish Shown | WDF – 398 Morel |
| Interior Bed Height | 31.38 in and 79.71 cm |
| Kitted Skus | 398FR6G, 398H06G |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 58.38 |
| Overall Product Width | 84.38 |
| Pieces Shown | 398FR6G Sawyer Footboard/Side Rails and 398H06G Sawyer Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Highland Park |
| Rooms | Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0015.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 192.2 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 192.2 |
| Part of the Highland Park collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Reclaimed pine planks may include nail holes and other natural markings | Yes |
| Upholstered headboard, footboard and side rails over muslin with stitched flanged edge | Yes |
| Wood feet in Morel finish | Yes |
| Due to the nature of the materials, each piece will be unique | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 88.63 in (225.12 cm) |
| Height | 58.38 in (148.29 cm) |
| Width | 84.38 in (214.33 cm) |
| Qty On Hand | 364 and DC 35 |
Additional information
| Dimensions | 88.63 × 84.38 × 58.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Morel |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Related products
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.