Solaria Panel Bed King
A unique extended-panel bed makes a grand statement of simplicity.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Simplicity is elevated to a gorgeous level with the Solaria panel bed, highlighted by large headboard panels that extend beyond the frame and serve as a beautiful backdrop to nightstands, as well as the bed. The fully upholstered bed is stunningly unique, inspired by designs from the 1970s. The look is sophisticated, but relaxed and unpretentious.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Cubes | 55.41 |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B582 |
| Fabric Shown | B582 |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 14.25 in and 36.2 cm |
| Kitted Skus | 310FR66, 310H66 |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 58 |
| Overall Product Width | 160 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 310FR66 Footboard/Side Rails and 310H66 Headboard |
| Product Name Search | Solaria Panel Bed-King |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Solaria |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 366.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 6 in and 15.24 cm |
| Total Shipping Weight | 366.0 |
| Exposed ash wood footboard feet in Weathered Bone finish | Yes |
| Headboard cannot be used alone. Must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| King size | Yes |
| Two fully upholstered headboard panels in B582 fabric that connect in the center to form one panel | Yes |
| Upholstered footboard and side rails in B582 fabric | Yes |
| Finish Shown | WDF – 310 Weathered Bone |
| Floor To Top Of Side Rail | 14.25 in and 36.2 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 8.25 in and 20.96 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 35 and DC 15 |
Additional information
| Dimensions | 90 × 160 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Bone |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Solaria |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.