Back to products
Annapolis Ultra Firm Tight Top
$709.00 – $1,149.00Price range: $709.00 through $1,149.00
Stratum Panel Bed King
A fully upholstered bed showcases sleek lines and angles.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Stratum panel bed is fully upholstered with a modernist frame and slightly angled headboard. The sleek lines provide deep comfort set upon exposed wood feet in the Mist finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 46.32 |
| Fabric | B581 |
| Fabric Shown | B581 |
| Finish Shown | WDF – 325 Mist |
| Kitted Skus | 325FR03, 325H03 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 55.75 |
| Overall Product Width | 85.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 325FR03 Footboard/Side Rails and 325H03 Headboard |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Stratum |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 267.5 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 4 in and 10.16 cm |
| Total Shipping Weight | 267.5 |
| Website Material | Fabric |
| Headboard cannot be used alone; must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Angled, upholstered headboard and upholstered side rails and footboard in fabric B581 and exposed wood feet in Mist finish | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 12.50 in and 31.75 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 12.50 in and 31.75 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 8.63 in and 21.92 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 93.75 in (238.13 cm) |
| Height | 55.75 in (141.6 cm) |
| Qty On Hand | 62 and DC 16 |
| Width | 85.75 in (217.81 cm) |
Additional information
| Dimensions | 93.75 × 85.75 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Stratum |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.