Back to products
Benedict Soft Euro Pillow Top
$609.00 – $1,049.00Price range: $609.00 through $1,049.00
Stratum Panel Bed King
Modern geometry creates a sleek style for this bed design.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Straight lines make a modern geometric statement for the Stratum panel bed. An exposed wood frame in the Mist finish wraps around inset upholstered panels in the headboard and footboard. A deep fold in the headboard offers an elevated design aesthetic with an understated glamour.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 48.52 |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B107 |
| Fabric Shown | B107 |
| Finish Shown | WDF – 325 Mist |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 24 in and 60.96 cm |
| Kitted Skus | 325FR06, 325H06 |
| Overall Product Height | 64 |
| Overall Product Width | 82.13 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 325FR06 Footboard/Side Rails and 325H06 Headboard |
| Product Name Search | Stratum Panel Bed-King |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Stratum |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 380.1 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 6.25 in and 15.88 cm |
| Total Shipping Weight | 380.1 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Headboard cannot be used alone; must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Upholstered headboard with padded headrest and upholstered footboard and side rails in fabric B107 | Yes |
| Exposed wood feet in Mist finish | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 14.75 in and 37.47 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 8.50 in and 21.59 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 214 and DC 16 |
Additional information
| Dimensions | 92.63 × 82.13 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Stratum |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.