Blanca Nightstand
The unique combination of snow glass and stainless steel creates a brightening effect in this elegant nightstand.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. Understated yet elegant, the three-drawer Blanca nightstand pairs polished stainless steel with inset snow glass. The result is a clean, bright look with contemporary appeal.
Product Details
| Cubes | 13.15 |
|---|---|
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 26 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 166.0 |
| Total Shipping Weight | 166.0 |
| Website Material | Glass and Metal |
| Solid and tubular polished stainless steel | Yes |
| Three drawers with white painted interior | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Inset snow glass on top, end panels and drawer fronts | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 61 |
| Width | 26 in (66.04 cm) |
Additional information
| Dimensions | 19 × 26 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.