Calavaras Nightstand
Slices of natural teak form a chic pattern on this stunning nightstand.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
A simple minimalist form combines with the beautiful organic texture of teak for the Calavaras nightstand. The design draws all eyes, with its open-work pattern of sliced teak on two push-to-open drawers. Finished in Smoked Truffle, the nightstand rests on a plinth base.
Product Details
| Cubes | 19.26 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Smoked Truffle |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 32 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 159.7 |
| Total Shipping Weight | 159.7 |
| Website Material | Wood |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Sliced teak in Smoked Truffle finish | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Two push-to-open drawers | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
Additional information
| Dimensions | 19 × 32 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Smoked Truffle |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.