Lyric Nightstand
Hair-on-hide adds a distinctive texture to this unique nightstand.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
White hair-on-hide gives a distinctive texture to the Lyric nightstand. Three soft-close drawers add a quiet glow with the metal hardware, also reflected in the four tapered stainless steel feet. A glass top is also included to protect the surface of the nightstand.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 18.1 |
|---|---|
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 30 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 168.0 |
| Total Shipping Weight | 168.0 |
| Website Material | Leather |
| Adjustable glides | Yes |
| Glass top included | Yes |
| Oval shape, fully wrapped in white hair on hide with saddle stitching | Yes |
| Metal hardware and four tapered round feet in Polished Stainless Steel finish | Yes |
| Three soft-close drawers | Yes |
| Qty On Hand | 25 |
| Depth | 22 in (55.88 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
Additional information
| Dimensions | 22 × 30 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.