Back to products
Deaton II Medium Faux Euro Top
$519.00 – $829.00Price range: $519.00 through $829.00
Santa Barbara Nightstand
As cozy as it is couture, this nightstand features drawer fronts wrapped in faux leather fabric accented by Vintage Nickel pulls.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Inspired by Californias laid-back vibe and unique sense of style, the Santa Barbara nightstand features a clean form, an uncommon mix of materials and a light color palette. The three drawer fronts are wrapped in performance fabric with a faux leather look and feel. Finished in Vintage Nickel, the hexagonal pulls appear to have aged over time. Wire-brushed, cerused oak veneers are presented in a handsome tan Sandstone finish, delivering a polished yet casual feel.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Cubes | 16.86 |
|---|---|
| Fabric | B446 |
| Fabric Shown | B446 |
| Finish Shown | WDF – 385 Sandstone |
| Overall Product Height | 29.75 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Santa Barbara |
| Rooms | Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0020.jpg and Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0030.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 147.93 |
| Total Shipping Weight | 147.93 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Three drawers with raised drawer fronts wrapped in performance fabric with double-needle stitching | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Tapered foot | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 29.75 in (75.56 cm) |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 42 |
Additional information
| Dimensions | 19 × 34 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Santa Barbara |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.