Back to products
TEMPUR-Adapt Topper,
$259.00 – $399.00Price range: $259.00 through $399.00
Silhouette Nightstand
A study contrast and form, this chic nightstand highlights geometric elements with a palette of black and white.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Silhouette is defined by bold contrasts, clean lines and a hint of Hollywood Regency glamour. With a chic palette of black and white, the Silhouette nightstand brings a dramatic edge to a minimalist form. Finished in Eggshell, the case features three drawers accented by square wood pulls in a two-tone finish. Borders and cylindrical feet in dark Onyx provide a striking contrast.
Product Details
| Cubes | 14.36 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 307 Eggshell and WDF – 307 Onyx |
| Overall Product Height | 28.25 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Silhouette |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 132.6 |
| Total Shipping Weight | 132.6 |
| Website Material | Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Dual Port/USB charger on back of case | Yes |
| Not designed to support TV &/or other media | Yes |
| Three soft-closing drawers with two-tone finish wood knobs | Yes |
| Two-tone finish – Case in Eggshell finish, with borders and feet in Onyx finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 28.25 in (71.75 cm) |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 30 |
Additional information
| Dimensions | 18 × 34 × 28.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Eggshell and Onyx |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Silhouette |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.