Back to products
Stately Soft Tight Top
$399.00 – $749.00Price range: $399.00 through $749.00
Hyde Fabric Counter Stool
A horizontal channel on the back creates a modern comfort story in this counter stool.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Hyde counter stool creates a comfort destination with a horizontal channel upholstered back and an upholstered seat. The wood frame is offered in three finishes: Cocoa, Portobello and Smoke. A black finish is featured on the metal cap rail on the front stretcher.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – CN1 Cocoa, WDF – PN1 Portobello and WDF – SN1 Smoke |
|---|---|
| Com | 3 |
| Cubes | 23.9 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – PN1 Portobello |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 18.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Counter Stool |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining and Living |
| Seat Depth | 17.63 in and 44.78 cm |
| Seat Height | 24.38 in and 61.93 cm |
| Seat Width | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 29.0 |
| Total Shipping Weight | 29.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Glides | Yes |
| Non-wire-brushed wood frame and stretchers | Yes |
| Powder-coated black finish on metal cap rail on front stretcher | Yes |
| Horizontal channel upholstered inside back, upholstered outside back, and upholstered seat. Welt trim around seat. | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 23.38 in (59.39 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Width | 18.5 in (46.99 cm) |
Additional information
| Dimensions | 23.38 × 18.5 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
305587N
Category: Barstools
Tags: Barstools, Bernhardt Furniture, Cream, Customizable, Fabric, Portobello
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.