Back to products
Tempur-Pedic Adapt ProHi 2.0
$175.00 – $215.00Price range: $175.00 through $215.00
Kemp Fabric Counter Stool
A classic design is reimagined in a new, modern way for this sleek bar stool.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
A classic wingback chair is reimagined for a more modern style in the Kemp counter stool. The fully upholstered seat is supported by a wire-brushed wood frame that is available in three finishes: Cocoa, Portobello and Smoke.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – CN1 Cocoa, WDF – PN1 Portobello and WDF – SN1 Smoke |
|---|---|
| Com | 4.25 |
| Cubes | 32.99 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – PN1 Portobello |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 36.75 |
| Overall Product Width | 23.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Counter Stool |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining and Living |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 24.50 in and 62.23 cm |
| Seat Width | 20.25 in and 51.44 cm |
| Shipping Weight | 32.0 |
| Total Shipping Weight | 32.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Fully upholstered curved back, and seat with welt trim | Yes |
| Non-wire-brushed wood frame and stretchers with black powder-coated metal footrest cap rail across front | Yes |
| Glides | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 22.81 in (57.94 cm) |
| Height | 36.75 in (93.34 cm) |
| Width | 23.25 in (59.05 cm) |
Additional information
| Dimensions | 22.81 × 23.25 × 36.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
305585N
Category: Barstools
Tags: Barstools, Bernhardt Furniture, Cream, Customizable, Portobello
Reviews
There are no reviews yet.