Back to products
Windsor Tight Top Firm
$649.00 – $999.00Price range: $649.00 through $999.00
Linea Side Chair
This luxurious yet casual side chair showcases dynamic modern lines.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Bernhardt Linea collection artfully blends the natural elements of rustic design with clean lines and casual but luxurious finishes. What could be more perfect than the Linea side wing chair to complement the choice of Linea dining tables. Made from solid ash, and featuring an upholstered seat, inback and outback, its graceful lines add even more style to your dining room and the seamless upholstery offers additional comfort. Pair it with the matching Linea arm chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 23.89 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2018 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B442 |
| Fabric Shown | B442 |
| Finish Shown | WDF – 384 Cerused Greige |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 37.63 |
| Overall Product Width | 22 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Linea Side Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Linea |
| Rooms | Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0008.jpg and Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0026.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 22 in and 55.88 cm |
| Shipping Weight | 86.0 |
| Total Shipping Weight | 86.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered seat, inback, outback and wing with no welt or nailhead trim | Yes |
| Solid Ash | Yes |
| Part of the Linea collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Qty On Hand |
Additional information
| Dimensions | 26.44 × 22 × 37.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
384547G
Category: Chairs & Benches
Tags: Bernhardt Furniture, Cerused Greige, Chairs & Benches, Cream
Reviews
There are no reviews yet.