Monolith Bench
A deep bench seat is cradled between wood base panels for a bold design.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Two wood base panels cradle a deep upholstered seat, giving the Monolith bench a bold design. The textured base panels extend up the sides of the seat in wirebrushed white oak in Puma finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 17.4 |
|---|---|
| Fabric | B158 |
| Fabric Shown | B158 |
| Finish Shown | WDF – 343 Puma |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 56 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Bench |
| Program | Monolith |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Standard with performance fabric B158 | Yes |
| Wirebrushed oak base panels in Puma finish supporting upholstered seat | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Qty On Hand | |
| Width | 56 in (142.24 cm) |
Additional information
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Puma |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Monolith |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.