Americana Server
64″ (162.6 cm) Casual Dining Americana Server, crafted with attention to detail and elevated through Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Reimagining a historical design with a fresh take on finish, function and form, the Americana Server has a nostalgic silhouette with details including one fixed plank shelf on the bottom and carved accents on the legs. Crafted in Oak Veneers with a Solid-Wood Edge Top, it is finished in the time worn white Daisy tone on the case with the gentle brown Honey finish on the top. Featuring 4 self-closing drawers, the top left drawer has black removable felt liner and the top right drawer has removable felt-lined silverware tray. The interior finish is Honey.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four self-closing drawersTop left drawer has black removable felt linerTop right drawer has removable felt lined silverware trayInterior finish is HoneyOne fixed planked shelf on bottomCarved accents on legsFinish: Daisy finish on base and Honey finish on | Yes |
|---|---|
| Finish | Daisy finish on base and Honey finish on top. The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed d |
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-75917-89 |
| Back Panel Description | Sealed, stained |
| Carton Height | 22.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 190.52 |
| Carton Width | 69.00 |
| Clearance | 4 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 13.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 57.75 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 24.75W x 13.5D x 3.5H |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 34.75 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 1 |
| Safety Stop | Yes |
| Shelf Opening | 57.75W x 13.5D x 14H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 157.96 |
| Image Role Data | {“7050_75917_02_90008_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_75200_02_75300_02_75310_02_75917_02_90008_02_room”:[“Room Image 2″],”7050_75917_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_75917 |
| Weight | 157.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 64 × 34.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.