Big Sky Buffet
Vintage Natural buffet in Pecky Hickory veneers with a solid-wood edged top and beam-inspired silhouette. Inside are adjustable shelves and two self-closing drawers, one with a removable felt liner and one with a removable silverware tray.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Warm and rustic with a silhouette that evokes the weight, heft and heritage of beam construction, the Big Sky Buffett is crafted of Pecky Hickory Veneers with a solid wood edged top. The buffet is finished in Vintage Natural, an organic finish that reveals the authentic knots and wood grain patterns. The four doors have soft-close hinges, and there’s one self-closing drawer and one adjustable shelf behind each pair of doors. The right side drawer has a removable felt liner and the left side drawer has a removable silverware tray. The interior is finished in Charred Timber, inspired by the restorative beauty of a fire-ravaged forest.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne self-closing drawer behind each pair of doorsRight side drawer has removable felt linerLeft side drawer has removable felt silverware trayOne adjustable shelf behind each pair of doorsVentilat | Yes |
|---|---|
| Finish | Exterior: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Door Panels: Timber, a darker warm, rustic, organic finish over hickory veneers is featured in contrasting pane |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 38.75W x 12.75D x 9.5H |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 42.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 303.60 |
| Carton Width | 83.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Drawer Dimensions | 30.5W x 11.5D x 4.5H |
| Height | 38.25 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Left and Right Base Panel Opening | 38.75W x 12.75D x 9.5H |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6700CHARREDTIM-SP HF-6700-TIMBER-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 80.25 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 38.75W x 12.75D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 264.44 |
| Image Role Data | {“6700_75203_97_900_80_400_410_98_90008_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_75207_80_400_410_80_75900_80_room”:[“Room Image 2″],”6700_75207_80_400_410_98_75900_80_room”:[“Room Image 3”],”6700_759 |
| Weight | 264.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 80.25 × 38.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.